Základy genealogie aneb jak sestavit rodokmen

Základy genealogie aneb jak sestavit rodokmen

Městská knihovna vás zve na osmidílný cyklus přednášek pořádaný ve spolupráci s Moravskou genealogickou a heraldickou společností v Brně „Základy genealogie aneb jak sestavit rodokmen“. Přednáší: Ing. Jan Kos.

11. října 2016 – Úvod do genealogie, základní pojmy, historické souvislosti, přehled pramenů, původci genealogických informací, genealogická literatura, dějiny české a moravské genealogie.

18. října 2016 – Zpracování rodokmenu či rodinné kroniky – než začneme bádat, jak začít, co, kde a jak hledat, archivy v Čechách a na Moravě, evidence informací, jejich uspořádání a využití, vybavení pro genealogii.

8. listopadu 2016 – Původ osobních jmen a příjmení, jejich vývoj a předávání, příbuzenství pokrevní a právní, využití testů DNA, genealogický software a využití PC.

22. listopadu 2016 – Matriky – dějiny a vývoj, uložení, formáty a opisy; mrtvé a živé matriky, matriční zápisy křtů, sňatků a úmrtí, jazyk a písmo zápisů; způsoby hledání.

6. prosince 2016 – Písmo, jeho vývoj, používání v genealogických zápisech, příklady textů, pravopis.

20. prosince 2016 – Mimomatriční prameny (urbáře, pozemkové knihy, katastry, archivy velkostatků, sčítací operáty, domovské listy, policejní přihlášky, obecní a farní kroniky atd.), specifické informace o historii (vojenská služba, školství) a jejich využití.

3. ledna 2017 –  Rodopisný výzkum – jak postupovat a jak zpracovat výsledky bádání, zpracování rodinné kroniky, genealogické informace na internetu, genealogická praxe.

17. ledna 2017 – Možná úskalí badatelské práce (míry a váhy, peníze, zkratky a značky), jazykové problémy a jejich řešení, genealogické slovníky, témata a problémy, na které se nedostalo dříve.

Přednášky budou probíhat vždy od 17 hodin v kulturním domě konferenční sál č.1 a jsou záměrně volně koncipovány. To v praxi znamená, že je možné vybrat si účast na celém cyklu nebo absolvovat jen určitý počet přednášek v závislosti na konkrétním obsahu.

Každá přednáška bude trvat 60 až 75 minut a po ní bude možná diskuze. Vstupné na přednášky je dobrovolné.