Spisovatelé do knihoven – Sylva Fischerová

Sylva Fischerová Jedna z nejpozoruhodnějších básnířek své generace, prozaička, esejistka a klasická filoložka. Narozena v Praze, do 18 let však žila v Olomouci. Debutovala v …

Spisovatelé do knihoven – Sylva Fischerová

Sylva Fischerová

Jedna z nejpozoruhodnějších básnířek své generace, prozaička, esejistka a klasická filoložka. Narozena v Praze, do 18 let však žila v Olomouci. Debutovala v roce 1986 sbírkou Chvění závodních koní. Je autorkou jedenácti básnických sbírek, píše také povídky, romány a knihy pro děti. Její verše byly přeloženy do řady jazyků, tři knižní výbory vyšly ve Velké Británii a v USA, prozaická díla vycházejí v angličtině, němčině, nizozemštině, polštině a j. Dvě alba z jejích básnických textů vydala Monika Načeva. V roce 2018 se stala první básnířkou města Prahy, kde také žije a přednáší starou řeckou literaturu, náboženství a filosofii na Karlově univerzitě. V roce 2020 jí vyšel povídkový soubor Tisíce plošin (Druhé město).

Díla: Zázrak (2005), Anděl na okně (2007), Egbérie a Olténie (2011), Pasáž (2011), Evropa je jako židle Thonet, Amerika je pravý úhel (2012), Bizom aneb Služba a mise (2016), Světový orloj (2017), Kostel pro kuřáky. Pražské básně / A Church for Smokers. Prague Poems (2019), Tisíce plošin (2020)