Knihovna

Blíží se den čarodějnic

/ Milada Holešová

Odneste si z knihovny Čaronovinovku. Blíží se 30. duben a s ním pálení čarodějnic. V novoměstské knihovně na vás čeká recyklační dílna – výroba čarodějnice …

Blíží se den čarodějnic

Odneste si z knihovny Čaronovinovku. Blíží se 30. duben a s ním pálení čarodějnic. V novoměstské knihovně na vás čeká recyklační dílna – výroba čarodějnice z novin. Čaronovinovka vám ozdobí váš ohýnek a nebo vám ho pomůže zapálit.

Českým zvykem je pálení čarodějnic v podvečer před začátkem května. Jde o zvyk z předkřesťanské doby, který souvisí tak jako apríl s oslavou příchodu jara. Filipojakubská noc byla považována za magickou, naši předkové s ní spojovali různá kouzla, rituály a pověry.  Lidé si mysleli, že tuto noc se v povětří objeví plno čarodějnic, které letí na svůj sraz neboli sabat. Ty se před tímto musely natřít speciálními mastmi, aby mohly létat. Poté naskočily na košťata z jasanového dřeva a březových a vrbových prutů. Na tomto stroji vzlétly k obloze. Na setkání volily dokonce svou královnu. Kromě reje či tance v kole pozpátku měly čarodějnice i svou hostinu. Tu představoval kotel plný hadů a žab a různé elixíry a jedy. Čarodějnice si také vyprávěly, co vše lidem provedly. Obyvatelé měst i vesnic ze strachu před jejich silami zapalovali ohně, později pálili makety či loutky těchto divých žen.

Katalogy knihoven REgionálního Knihovního SystémuREKS